luxmed-medica

osoz

pneumo

pzu

stomoz

diagnostyka laboratoryjna

diagnostyka-laboratoryjnaBadania diagnostyczne wykonywane są na zlecenie lekarza ZPOZ MEDICA lub na życzenie pacjenta. Badania zlecone przez lekarza w trakcie leczenia są finansowane ze środków publicznych, na podstawie zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania wykonywane na życzenie pacjenta, dla celów medycyny pracy lub towarzystw ubezpieczeniowych są finansowane przez pacjenta zgodnie z cennikiem usług komercyjnych.

Materiał do badań laboratoryjnych jest pobierany w punkcie pobrań ZPOZ MEDICA w każdy poniedziałek, środę, piątek w godzinach 8.00 - 9.00. W pozostałych godzinach istnieje możliwość pobrania materiału we współpracującym laboratorium.

Cennik badań finansowanych przez pacjenta dostępny jest w Rejestracji ZPOZ MEDICA.

Za wykonane odpłatnie badania laboratoryjne można zapłacić w Rejestracji także kartą płatniczą


Zasady przygotowania do badań laboratoryjnych:

Panuje ogólne przekonanie, że wszystkie badania laboratoryjne muszą być wykonywane na czczo. To nieprawda. Do pobrania krwi na wiele badań nie trzeba być na czczo, wystarczy nie jeść przez 3 godziny przed badaniem. NA CZCZO, NIE ZNACZY BEZ LEKÓW! Leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza i popić wodą.

Jeśli przychodzisz z dzieckiem na pobranie krwi na czczo, zabierz ze sobą jedzenie dla dziecka – zdarzają się zasłabnięcia dzieci w poczekalni. Wystarczy kanapka, banan, batonik, cukierek lub słodki napój.

Wyniki badań włączane są do dokumentacji medycznej. Pacjent któremu je wykonano powinien w następnych dniach umówić się na wizytę lekarską, w trakcie której lekarz zinterpretuje wynik i zaleci stosowne postępowanie terapeutyczne.

O terminie odbioru wyników wykonanych na życzenie pacjenta poinformuje pielęgniarka punktu pobrań. Wyniki takie wydawane są pacjentowi lub osobie upoważnionej przez niego do udostępnienia dokumentacji medycznej.

UWAGA: Aby uniknąć pomyłek, wszystkie pojemniki dostarczane przez pacjenta do punktu pobrań (np. mocz) powinny mieć na kawałku plastra lub etykietce samoprzylepnej oznaczenie. Napisz imię, nazwisko, datę urodzenia (zdarza się, że są osoby o tych samych imionach i nazwiskach, data urodzenia pozwala je odróżnić) i datę pobrania materiału do badań.

Punkt pobrań przyjmuje poza kolejnością osoby z cukrzycą (które muszą szybko zjeść śniadanie po pobraniu), kobiety ciężarne, osoby z małymi dziećmi.

Do większości badań wystarczy być 3 godziny bez posiłku. Bezwzględnie na czczo, czyli co najmniej 5-6 godzin bez posiłku należy być do pobrania krwi na poziom cukru, prolaktyny, żelaza oraz oznaczenie całkowitej zdolności wiązania żelaza.

Do pobrania krwi na lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy) powinno upłynąć 14 godzin od ostatniego posiłku. Np. jeśli pobranie ma być o 8 rano, ostatni posiłek to lekki podwieczorek o godzinie 18.00. Potem można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Jeśli ma być wykonane badanie poziomu cukru na czczo i po obciążeniu (glukozą albo posiłkiem, zależnie od zlecenia lekarza), należy zgłosić się rano na pobranie krwi na czczo i mieć ze sobą glukozę (50 albo 75 g – według zaleceń lekarza) albo posiłek, kalorycznie zbliżony do typowego śniadania. Po pierwszym pobraniu krwi należy wypić w ciągu 5 minut roztwór glukozy (50 g w 250 ml wody, a 75 g w 300 ml wody) albo zjeść posiłek. Od tego momentu kolejne pobranie krwi na cukier - w zależności od zlecenia lekarza – po dwóch godzinach albo po godzinie i dwóch. W tym czasie nie wolno już nic jeść ani pić.


Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak:

  • poziom hormonów (poza prolaktyną)
  • test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne
  • hemoglobina glikowana
  • PSA i inne markery nowotworowe
  • ASO
  • immunoglobuliny
  • CRP
  • grupa krwi
  • antygeny HBs, HCV, HIV

Wyniki badań antygenów HIV wydaje się w warunkach zachowania podwyższonej poufności danych, w zamkniętej kopercie i wyłącznie osobie której wyniki dotyczą. Nie istnieje możliwość odebrania wyniku przez członka rodziny lub inną osobę. Wyniki takie wydaje zawsze kierownik zakładu lub lekarz przez niego upoważniony.

Czytany 7427 razy