luxmed-medica

osoz

pneumo

pzu

stomoz

poniedziałek, 30 styczeń 2017 00:00

Nowa lokalizacja przychodni

Uprzejmie informujemy, że od dnia 30 stycznia 2017r. Przychodnia MEDICA znajduje się w nowej lokalizacji. Zapraszamy pacjentów do budynku przy ul. Wrocławskiej 35.

Godziny pracy:

lek. Anna Ambrozik

  gabinet szczepienia / przyjęcia zdrowych wizyty domowe
poniedziałek 8.00 - 12.00,
16.00 - 18.00
  12.00 - 13.35
wtorek 10.00 - 18.00 8.00 - 10.00 13.00 - 15.35
środa 8.00 - 13.00   13.00 - 15.35
czwartek 13.00 - 18.00   10.25 - 13.00
piątek 8.00 - 13.00   13.00 - 15.30

lek. Edward Szablewski

  gabinet szczepienia / przyjęcia zdrowych wizyty domowe
poniedziałek 8.00 - 13.00   13.00 - 15.35
wtorek 13.00 - 18.00   10.25 - 13.00
środa 8.00 - 12.00
16.00 - 18.00
  12.00 - 13.35
czwartek 10.00 - 13.00 8.00 - 10.00  13.00 - 15.35
piątek 8.00 - 13.00   13.00 - 15.30

 Gabinet zabiegowy / Szczepienia / Pobieranie materiału do laboratorium

  gabinet zabiegowy szczepienia / przyjęcia zdrowych Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych
poniedziałek 8.00 - 18.00   8.00 - 9.00
wtorek 10.00 - 18.00 8.00 - 10.00  
środa 8.00 - 18.00   8.00 - 9.00
czwartek 10.00 - 18.00 8.00 - 10.00   
piątek 8.00 - 18.00   8.00 - 9.00
sobota 9.00 - 9.30
18.00 - 18.30
   
niedziela 8.30 - 9.00
18.00 - 18.30
   
niedziela, 24 kwiecień 2016 00:00

Europejski Tydzień Szczepień

Od 24 do 30 kwietnia obchodzimy – już po raz XI – Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.

Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez:

  • zwiększanie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych;
  • zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Tegoroczne obchody są poświęcone działaniom na rzecz eliminacji odry i różyczki.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/europejski-tydzien-szczepien-2/

środa, 02 marzec 2016 00:00

Wirus ZIKA - co to takiego?

1. Gdzie występuje endemicznie Zika

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o utrzymującej się epidemii zakażeń wirusem Zika w regionie Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. Jak dotąd transmisja wirusa Zika została potwierdzona w 48 państwach świata, przy czym w 36 krajach odnotowuje się rodzime zachorowania wywołane tym wirusem. W ostatnich dniach informacja o rozpoznaniu wirusa Zika pojawiła sie także na Słowacji i w Czechach.

Jednocześnie obszar występowania zakażeń Zika w dużej mierze pokrywa się z obszarem występowania dengi, żółtej gorączki i gorączki chikungunya, które są przenoszone przez te same gatunki komarów. Na obszarach tych występuje także ryzyko zachorowania na malarię.

W krajach, w których występuje zwiększona zapadalność na chorobę Zika zaobserwowano także zwiększoną częstość występowania powikłań przebiegających z objawami neurologicznymi pod postacią porażeń wiotkich (zespołu Guillaina i Barrégo) oraz wad wrodzonych u dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii). Bezpośredni związek między zakażeniem, a tym objawami nie został jeszcze ostatecznie potwierdzony.

Na Hawajach i w Słowenii potwierdzono 2 przypadki małogłowia u dzieci, których matki w trakcie ciąży podróżowały do Ameryki Południowej. Ani na Hawajach, ani w Słowenii nie występują rodzime zachorowania.

W 2015 i 2016 r. odnotowano 114 przypadków zawleczeń wirusa Zika na terytorium Europy (Austria, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy).

 

2. Informacja nt. choroby i dróg szerzenia się zakażenia

Wirus Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, gorączkę Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia komarów należących do wybranych gatunków z rodzaju Aedes, które są przenosicielami (wektorami) wirusa. Komary, które przenoszą wirusa wykazują aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach.

WHO wskazuje także na możliwość zakażenia wirusem Zika drogą płciową. W USA potwierdzono zakażenie u osoby, która nie podróżowała na tereny występowania transmisji wirusa, ale odbyła stosunek seksualny z osobą, która powróciła z Wenezueli i była zakażona wirusem Zika.

Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają łagodnie. Chorobie towarzyszą zwykle umiarkowana gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypka plamisto-grudkowa. Objawy występują zwykle po kilku dniach od zakażenia (z reguły 3-7 dni) i zwykle nie trwają dłużej niż tydzień. W 80% przypadków przebieg choroby może być bezobjawowy. Ze względu na mało charakterystyczny obraz kliniczny choroba może zostać nierozpoznana lub omyłkowo zdiagnozowana jako inna choroba np. gorączka denga.

Leczenie zakażenia wirusem Zika ma charakter wyłącznie objawowy. Zwykle dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów bez powikłań.

Ze względu na fakt, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka i jedyną drogą przenoszenia się wirusa są komary (gatunku który nie wystepuje w naszym regionie geograficznym), nie ma obecnie ryzyka szerzenia się wirusa Zika w populacji polskiej, w przypadku przyjazdu do naszego kraju osoby zakażonej.

 

3. Zalecenia dla osób podróżujących w regiony występowania wirusa Zika

A. Ponieważ nie istnieje ani szczepionka, ani profilaktyka lekowa przeciw wirusowi Zika, osoby wyjeżdżające w rejony występowania wirusa powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary.

Rekomendowane jest:

  • stosowanie repelentów chemicznych,
  • noszenie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary,
  • używanie moskitier,
  • pozostawanie w hotelu w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o innych zagrożeniach zdrowotnych należy przed wyjazdem do tych krajów skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 6 - 8 tyg. przed planowaną podróżą.

B. W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia objawów choroby w ciągu 21 dni po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.

C. Ze względu na prawdopodobne istnienie związku pomiędzy zakażeniem Zika i występowaniem wad wrodzonych u płodu w postaci małogłowia (mikrocefalia) kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny zdecydowanie rozważyć odłożenie podróży w rejony występowania Zika.

W przypadku jednak odbywania podróży w te rejony kobiety w ciąży lub ją planujące powinny skonsultować się zarówno przed wyjazdem jak i po powrocie z lekarzem specjalistą ginekologii i położnictwa.

D. Osobom powracającym z podróży w regiony występowania wirusa Zika, i planującym ciążę, zaleca się odłożenie decyzji w czasie i stosowanie skutecznych metod antykoncepcji.

Mężczyźni, których partnerka jest w ciąży lub ją planuje, powinni stosować zabezpieczenia (prezerwatywę) w trakcie kontaktów seksualnych:

  • w ciągu 4 tygodni od powrotu w przypadku braku wystąpienia objawów mogących wskazywać na zakażenie Zika;
  • w ciągu 6 miesięcy od wyzdrowienia, w przypadku potwierdzonego zakażenia wirusem Zika.

E. Osoby, u których stwierdza się przewlekle przebiegające choroby takie jak: cukrzyca, choroby płuc, niewydolność nerek, niewydolność krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyjeździe w regiony występowania zakażeń Zika.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w czasie podróży znajduje się na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą" oraz „Odyseusz".

Informacja opracowana na podstawie materiałów WHO, ECDC oraz CDC z lutego 2016 r.

źródło - GIS

Wirus nCoV (MERS-CoV) to nowy szczep koronawirusa, który jest śmiertelnie niebezpieczny. Powoduje on ciężką infekcję dróg oddechowych i niewydolność nerek. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus jest groźny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jak można się zarazić wirusem nCoV? Jakie są objawy zakażenia? Na czym polega leczenie? Jak się przed nim uchronić?

Wirus nCoV, inaczej "nowy koronawirus" lub MERS-CoV, to wirus należący do rodziny koronawirusów, które u ludzi mogą się przyczynić do rozwoju różnych schorzeń, począwszy od przeziębienia do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia ludzi wirusem nCoV stwierdzono w 2012 r. na Bliskim Wschodzie. Chory - 49-letni obywatel Kataru - został przetransportowany do szpitala w Wielkiej Brytanii, jednak zmarł z powodu ostrej choroby układu oddechowego i niewydolności nerek.

W maju 2013 roku grupa ekspertów z Międzynarodowego Komitetu Taksonomii Wirusów zaproponowała nazwę dla jednostki chorobowej powodowanej przez wirusa nCoV - Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV), która została zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Zgodnie z informacjami podanymi przez WHO oraz Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na całym świecie, do dnia 2 października 2014r. zarejestrowano łącznie 888 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia wirusem Mers-CoV, w tym odnotowano 353 zgonów. Wszystkie zachorowania miały bezpośredni związek z pobytem w krajach Półwyspu Arabskiego lub pośrednio wynikają z kontaktu z osobami zakażonymi nowym wirusem a przebywającymi na Półwyspie Arabskim. Jak dotąd większość przypadków dotyczy osób zamieszkujących Półwysep Arabski. 22 zachorowania wystąpiły w krajach spoza Bliskiego Wschodu, tj. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Grecji, Holandii, Austrii, Tunezji, Algierii, Malezji, Filipinach i USA.

Wirus ponownie zaatakował w maju 2015 roku w Korei Południowej. Do 19 czerwca 2015 roku zachorowało 166 osób, 24 zmarły. Kwarantannę odbywa ponad 2,3 tys. osób.

 

Wirus nCoV (MERS-CoV) - jak można się zarazić?

Zgodnie z wynikami ostatnich badań, najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa są wielbłądy, u których wirus znajduje się w wydzielinie dróg oddechowych, kale, moczu oraz w mleku.

Osoby podróżujące na Bliski Wschód muszą być świadome, iż istnieje możliwość zakażenia.
Młode zwierzęta mogą być bardziej zakaźne. Jak oceniają specjaliści, szanse zarażenia się tym wirusem są małe. Jednak ostrzegają, że wirus może się zmutować i wówczas może stać się bardziej zaraźliwy i z łatwością przenosić się z człowieka na człowieka.

Przenoszenie się wirusa obserwowano wśród członków rodzin osób chorych i wśród pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi. Jednakże nieznany jest dokładny sposób zakażenia oraz nie ma żadnych dowodów na utrwaloną transmisję wirusa na ludzi, którzy nie stykali się bezpośrednio z chorymi. Można przypuszczać, że wirus przenosi się z jednego człowieka na drugiego drogą kropelkową.

Źródło: M. Majewska, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/wirus-ncov-mers-cov-objawy-i-leczenie-zakazenia_41475.html

 

Poniżej do pobrania informacje przekazane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie:

poniedziałek, 22 grudzień 2014 00:00

Recepty na leki powtórkowe po 1.01.2015r.

Od 1 stycznia 2015r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania recept na leki powtórkowe, które lekarz może zapisać bez osobistego zbadania pacjenta. Lekarz może wystawić taką receptę pod warunkiem, że dotyczy ona leku na który pacjent otrzymał już wcześniej receptę po zbadaniu oraz informacja o tym znajduje się w dokumentacji medycznej.

Jeśli receptę ma z Rejestracji odebrać inna osoba niż pacjent (np. członek rodziny, osoba trzecia), wtedy pacjent musi złożyć w Rejestracji specjalne oświadczenie, na którym wyrazi na to zgodę. 

Druki oświadczeń są już dostępne w Rejestracji ZPOZ MEDICA, są także dostępne w wersji elektronicznej TUTAJ. Prosimy o ich wydrukowanie, podpisanie w odpowiednim miejscu (poz. 1 lub poz. 2) i złożenie lub przesłanie do naszej Przychodni.

W razie potrzeby wyjaśnień, informacji udzielają pracownicy ZPOZ MEDICA.

 

(Podstawa prawna: nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, art. 42 ust. 2, Dz.U.2014.1138)

Informujemy, że od dnia 1 października 2014r. punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej w Kępnie zmienia swoją lokalizację. Dotychczasowe miejsce w budynku Pogotowia Ratunkowego zostaje przeniesione do budynku Szpitala  przy ul. Szpitalnej 7 w miejsce poradni specjalistycznych (wejście główne, parter). Kontakt telefoniczny dla pacjentów: (62) 782-74-52 (rozmowy nagrywane). 

 

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy że od dnia 1.08.2014r. zlikwidowano dyspozytornię Pogotowia Ratunkowego w Kępnie i zmieniony został sposób dysponowania karetkami. Obecnie wszystkie zgłoszenia odbierane z numeru alarmowego 112 przyjmowane są w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, a z numeru alarmowego 999 w Centrum Powiadamiania Ratrunkowego w Kaliszu, tam zbierany jest wywiad od zgłaszającego, a następnie wysyłana jest do pacjenta karetka z Kępna.

Prosimy aby w razie zaistnienia wezwania karetki kontaktować się najlepiej z CPR w Kaliszu na numer 999, a także aby podawać wszystkie niezbędne informacje które pomogą w zidentyfikowaniu miejsca i przyspieszą interwencję.

Przychodnia MEDICA w Bralinie została nagrodzona tytułem Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ten zaszczytny tytuł jest przyznawany przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej placówkom medycznym, które aktywnie włączają się w popularyzację profilaktyki grypy oraz wykazują zaangażowanie w organizacji szczepień ochronnych wśród pracowników i pacjentów. 

środa, 18 czerwiec 2014 14:08

Wakacyjny harmonogram pracy lekarzy

W związku z okresem wakacyjnym uprzejmie informujemy, że lekarze naszej Przychodni będą pracowali wg zmienionego harmonogramu pracy. Prosimy o zapoznanie się z nowym czasem pracy. 

poniedziałek, 26 wrzesień 2011 18:47

szczepienia przeciw grypie

Początek jesieni to najlepszy moment na podjęcie decyzji dotyczącej szczepień przeciwko wirusowi grypy

piątek, 22 kwiecień 2011 10:15

Jesteśmy na Facebooku

Zapraszamy do klikania "Lubię to!" na naszym koncie na Facebooku. Bądź na bieżąco, dowiaduj się o naszych akcjach profilaktycznych, czytaj nasze komunikaty ;)

wtorek, 04 styczeń 2011 16:53

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Choć 1 stycznia zmieniły się przepisy, bliscy zmarłych pacjentów nadal mają problem z dostępem do dokumentów.

Problem nie zniknął, mimo że od Nowego Roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tworzenia i przechowywania dokumentacji medycznej. Zasady, które wcześniej były rozrzucone po kilku ustawach, uregulowano w rozporządzeniu do ustawy o rzeczniku praw pacjenta.

W ostatnich tygodniach placówki medyczne wysyłają do pacjentów listy z informacją, że system informatyczny Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ powiadomił ich, że oni lub ich dzieci nie znajdują się w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU). Co to oznacza? Co należy w takich sytuacjach zrobić?

Rozpoczyna się sezon letni, w którym szczególnie często korzystamy z klimatyzatorów. Ponieważ coraz częściej montowane są one w pomieszczeniach biurowych, mieszkaniach, sklepach, zwracamy uwagę na to, że brudny, nieprzygotowany do pracy klimatyzator może być źródłem choroby.

Dzieje się tak, gdy stan techniczny i czystość klimatyzacji budzą zastrzeżenia. W instalacjach mogą być brud i kurz, bakterie i grzyby. Jeśli nie są regularnie czyszczone, cząstki tych drobnoustrojów mogą przedostać się do powietrza, którym potem oddychają ludzie. Efektem są podrażnienie błon śluzowych i reakcje alergiczne: katar, zapalenie spojówek, kaszel. Na szczególną uwagę zasługuje konieczność odgrzybiania klimatyzatorów i przewodów wentylacyjnych, ponieważ osoby uczulone na grzyby pleśniowe będą odczuwały wzmożone objawy alergiczne i pogorszenie samopoczucia.

niedziela, 23 maj 2010 18:53

Powódź 2010 - zalecenia zdrowotne

Informacje zdrowotne dla osób które przybyły z terenów objętych powodzią lub uczestniczyły w akcji przeciwpowodziowej na tych terenach